Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,6877   6,6998
EURO 7,3176   7,3308
       
Günlük Gazeteler
Özlü Sözler
- Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. MONTAİGNE
Sponsorlarımız
Anket
 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
ÇORUM ŞERİYYE SİCİLLERİNDE KÖYÜMÜZLE İLGİLİ KAYITLAR
 

ÇORUM ŞERİYYE SİCİLLERİNDE KÖYÜMÜZLE İLGİLİ KAYITLAR

Kadı'ların toplumsal, ekonomik, siyasi ve askeri hayatla ilgili vermiş oldukları kararları kaydettikleri defterlere Şeriyye Sicil Defterleri denmektedir. Çorum Belediyesi iyi bir çalışma gerçekleştirerek, 1255 - 1327 (1839 - 1911) tarih aralığını kapsayan Şeriyye Sicillerini günümüz Türkçesine çevirerek iki cilt halinde yayınlamıştır. (Kaybolma veya yıpranma nedeniyle şeriyye sicillerinin bir kısmına ulaşılamadığı ve bu nedenle tarihler arasında boşluklar bulunduğu kitapta belirtilmektedir.) Osmanlı yasalarını uygulayan kadılar, görevlerinin gereği olarak, görev yaptıkları yerlerde kendilerine intikal eden; miras tespiti ve varislere dağıtımı, arazi satışı, bunların kiraya verilmesi ve kullanım hakkının devri, adli olayların çözüme kavuşturulması ve karara bağlanması, orduya asker, erzak, mühimmat ve silah temini gibi konularda görev ifa etmişlerdir. Çalışma, o tarihlerde yöremizde ki yaşam biçimin, insan ilişkilerini, bilhassa Ermeni ve Rumların yoğun bir şekilde ticari hayatta yer aldıklarını göstermesi bakımından ilginç bilgileri içermektedir.

Köyün Çorum merkeze uzak olması sebebiyle,  köylülerimizin kadıya ulaşamamalarından veya sorunlarını kendi geleneksel yöntemlerini kullanmak suretiyle çözmelerinden kaynaklı olarak kadıya pek ihtiyaç duymadıkları,  bununla birlikte o tarihlerde yaşayan köylülerimizin yine de kadılara müracaat ederek bir kısım sorunlarının çözümünü kadılardan istedikleri, hatta bir kısım işlemlerinin kayda geçmesini kadılar aracılığı ile sağladıkları kayıtlardan anlaşılmaktadır.

Bu kayıtlardan; 1860'lı yıllarda köyümüzde Kalenderoğulları diye adlandırılmış olan bir sülalenin yaşadığını, bu sülaleden Kalenderoğlu Ali'nin terekesinin (mirasının) üçte birini, köyün muhtarı olan Kulaksızoğlu Osman'a "odasına gelenlere yedirip içirme" karşılığında bıraktığını, muhtemelen sülalenin son temsilcisi olan Kalenderoğlu Ali adlı şahsın, 1867 yılında vefat ettiğini öğreniyoruz. 

Yine bu kayıtlarda;  Mehmet kızı Elif ile evli olan Danabaşoğlu Halil adlı köylümüzün 1867 yılında, bu gün Sırbistan sınırları içinde bulunan Niş sancağında hayatını kaybettiği bilgisi yer almaktadır. Kayıtlardan, Osmanlı'nın Sırbistan'daki askeri temsiliyetinin 1867 yılında sona ermesi sırasında yaşanan çatışmalarda, köylümüz olan Danabaşoğlu Halil'in şehit olduğu anlaşılmaktadır. Bu şahsın sülalesinden olup, köyde halen yaşamını sürdüren ailelerin bulunması sebebiyle, bu bilginin onlar için önem arz edeceğini düşünmekteyim.

Yine bu kayıtlardan; köylümüz olan Kör İmamoğlu Ali oğlu Ahmed'in 1869 yılında eşeğini muhtemelen çaldırdığını, çalınan eşeğini Çorum merkeze bağlı Mislerovacığı köyünde bulduğunu, konuyu Kadı'ya intikal ettirdiğini, Kadı'nın önce köylümüzün lehine karar verdiğini, sonra kararın aleyhine döndüğünü öğreniyoruz. Kayıtlara "Kör İmamoğlu Ali oğlu Ahmed" olarak geçen bu şahsın, köyümüzde İmamgil olarak adlandırılan sülalenden olduğu muhtemeldir.

Siteyi takip edenlerin ilgileneceği düşüncesiyle şeriyye sicillerinde tespit edebildiğim altı kaydın tamamına tarihleri itibariyle aşağıda yer verilmiştir.

10.02.2013

Cemal GÖRÜR

 

1)      19 Zilhicce 1278 (1862) Külah köyünden vefat eden Ali oğlu Osman ile oğulları Hasan ve Hüseyin'in varislerine taksim olunan terekesi,

 

2)      23 Muharrem 1283 (1867) Külah köyünden olup vefat eden Kalenderoğlu Ali'nin terekesinin üçte birine Kulaksızoğlu Osman kethüdayı (Muhtar) odasına gelip gidenleri yedirip içirmesi şartıyla vasi tayin ettiği, 

 

3)      15 Şaban 1283 (1867) Külah köyünden Mehmet kızı Elif'in asker olan kocası Danabaşoğlu Halil'in Niş sancağında (Bu gün Sırbistan sınırları içindedir.) vefat ettiğinin şahitlerce tescil olunur.

 

4)      9 Rebulevvel 1284 (1868)  Budaközü (Sungurlu) kazasından Bektaş kızı Emine'nin Çorum'un Külah köyünden Kulaksızoğlu Osman aleyhine açtığı bahçe davasında haksız olduğuna karar verildiği.

 

5)      3 Safer 1285 (1869) Çorum'un Külah köyünden Kör İmamoğlu Ali oğlu Ahmed'in kaybettiği merkebinin Mislerovacığı köyünden Köylüoğlu İbrahim oğlu Ali'de olduğunu ispat ettiğinden merkebin kendisine iadesine karar verildiği.

 

6)      5 Safer 1285 (1869) Çorum'un Mislerovacığı köyünden Lopluoğlu İbrahim oğlu Ali'nin, Kızağlı köyünden Halik kızı Fatma'dan satın aldığı merkebini, Külah köyünden İmamoğlu Ali'nin oğlu Ahmed'in zapt ettiği iddiasıyla açtığı davayı ispat ettiğinden merkebin kendisine iadesine karar verildiği.

 

 

 

 Cemal Görür        Okunma Sayısı: 3234


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip

Galip COŞKUN
İsmail abiye Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan - Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 93
Dün: 93
Toplam: 204359