• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,1681   8,1828
EURO 9,7149   9,7324
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
Derimizi bekleyen tehlike: Deri Kanseri

Derimizi bekleyen tehlike: Deri Kanseri
Her yıl milyonlarca kişinin yakalandığı, en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan deri kanseri, birçok nedenden dolayı deride oluşan kötücül (malignant) büyümeler olarak karşımıza çıkıyor.
Deri kanseri tam olarak nedir? Kanserin ortaya çıkma nedenleri nelerdir?
Deri kanserleri başta güneş ışınları olmak üzere derideki hücrelerin çeşitli nedenlerle hasarlanmaları ve bunların doğal yollarla tamir edilemeyip hasarlı biçimde kontrolsüz olarak çoğalmaları sonucu oluşan tümörlerdir. Deri kanserleri insanlarda en sık görülen kanser türlerinin başında gelmektedir. Farklı deri kanseri tipleri olmakla birlikte en sık karşılaştıklarımız bazal hücreli karsinoma ve skuamöz hücreli karsinomadır. Bunlara göre çok daha az görülen ancak deri kanserleri içinde en kötü seyirli olan tip ise malign melanomadır. Kolayca güneş yanığı gelişebilen açık renk derili kişilerde deri kanserleri gelişme ihtimali daha fazladır. Bunun dışında, uzun süreli güneş maruziyeti, özellikle çocukluk döneminde oluşan güneş yanıkları, genetik özellikler, radyoterapi uygulamaları, katran-arsenik gibi kimyasal maddelere maruziyet, yanıklar veya diğer nedenlerle deride oluşan nedbe dokuları ve zayıflamış bağışıklık sistemi deri kanserlerinin oluşumu için diğer önemli risk faktörleridir.
Deri Kanseri ile Güneş arasında nasıl bir bağlantı vardır? Güneşe çok maruz kalmak deri Kanserini tetikler mi?
Güneş maruziyeti ile birçok deri tümörünün gelişimi arasında yadsınamaz bir ilişki vardır.
Deri tümörlerinin sıklıkla güneş yanıklarının daha kolay geliştiği açık renk derili kişilerde ve özellikle baş, boyun, el sırtı gibi güneş maruziyetinin daha fazla olduğu bölgelerde ortaya çıkıyor olması da bu ilişkinin en tipik göstergeleridir. Uzun süre, sürekli güneş maruziyetinin yanı sıra, çoğumuz için geçerli olan tatil dönemleri gibi yılın belli bir döneminde yoğun bir şekilde güneşte kalmak da deri kanserleri açısından önemli risk oluşturmaktadır.
Solaryum cihazına girerek bronzlaşanlar da var, solaryumda kalmak Deri Kanserine neden olur mu?
Solaryum cihazları da yapay ultraviole kaynaklarıdır. Dolayısıyla deri kanseri oluşturma riski taşımaktadırlar. Bronz görünmek isteyen kişiler solaryum yerine ultravioleye ihtiyaç duyulmadan bronzlaşma sağlayan losyonları tercih edebilirler.
Deri Kanseri ile mücadelede nelere dikkat edilmelidir? Okuyucularımıza bu kanser türüne karşı korunmaları konusunda neleri önerirsiniz?
Aşırı ve korunmasız güneş maruziyetinden, özellikle de güneş yanıklarından kaçınma deri kanserlerinden korunmada en önemli tedbirdir. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmaktan kaçınma, tercihen tüm yıl boyunca ama özellikle de yaz aylarında etkin bir biçimde hem UVB hem de UVA koruması sağlayan, en az 15 koruma faktörlü güneşten koruyucuların kullanılması, güneş altında kalınması gerekiyorsa mutlaka koruyucu şapka ve kıyafetlerin giyilmesi önemlidir. Güneşten koruyucuların etkinliklerinin 3-4 saat içinde azaldığı göz önüne alınarak sık sık tekrarlanmaları ve bulutlu günlerde dahi kullanılmaları gerektiği unutulmamalıdır. Güneşten koruyucuların güneşte rahatça kalmamızı sağlayan ürünler olmadığı, etkin bir korunma için güneşten koruyucu sürülmesinin yanı sıra fiziksel olarak da güneşten kaçınılması gerektiği de mutlaka hatırlanmalıdır.
Deri kanserlerinin çoğu hatta en agresif seyirli olanları bile tedavi edilebilir. Ancak erken teşhis tedavi başarısında büyük önem taşır. Bu nedenle öncelikle herkes belli aralarla kendi deri muayenesini yapmalıdır. Özellikle güneşe maruz kalan bölgelerde kendiliğinden gerilemeyen, büyüme, kanama ve ülserasyon eğilimi gösteren lezyonlar ile yine kısa zamanda büyüyen, asimetri, renk ve sınır düzensizliği, kanama gibi değişiklikler gösteren benler fark edildiğinde en kısa zamanda bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Daha önce kendisinde veya ailesinde deri kanseri öyküsü olanlar, açık renk derili olan ve çok sayıda beni bulunanlar ve konuşmanın başında belirttiğimiz diğer risk faktörlerini taşıyan kişilerin yılda en az 1 kez detaylı deri muayenesi yaptırmalarında fayda vardır.

Yazar: Mehtap KULAKSIZ
Tarih: 23.03.2010 18:58:34


Mehtap Kulaksız
Okunma Sayısı: 1207


44.192.27.11
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top