• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,1681   8,1828
EURO 9,7149   9,7324
       
Özlü Sözler
- Alçak gönüllülük en güzel giysidir. ÇERKEZ ATASÖZÜ
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI (KOAH)

KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI (KOAH)
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) çeşitli zararlı partikül ve gazlara maruziyet sonucunda havayollarında sürekli ve ilerleyici daralmayla kendini gösteren bir akciğer hastalığıdır. “Bu hastalıkta havayolları daralırken, akciğerlerdeki küçük hava keseciklerinin boşalması zorlaşır ve soluk alıp verme güçleşir. KOAH akciğerleri harap eden ve hızla yaşlandıran bir hastalıktır”
En önemli neden sigara
KOAH’a yol açan en önemli nedenin sigaradır “Sigara dumanında bulunan zararlı maddeler akciğerlerde ve havayollarında geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur. Hastalığın gelişmesinde sigaraya başlama yaşı, günlük içilen sigara miktarı önemlidir. Ne kadar yoğun ve uzun süreli sigara içilirse hastalık gelişme olasılığı da o kadar artar. Havalandırması iyi olmayan, gaz ve buharların bulunduğu iş kollarında çalışan işçilerde de bu hastalık görülebilir. Özellikle de böyle bir ortamda sigara içildiğinde hastalığın gelişimi daha da kolaylaşır. Ülkemizde hiç sigara içmemiş kadınlarda da KOAH görülebilmektedir. Özellikle kırsal kesimde yaşayan ve pişirme ya da ısınma amacıyla tezek veya odun kömürü yakılan evlerde havalandırma iyi olmadığında sigaradan bağımsız olarak bu hastalık gelişebilmektedir. Sigara içenleri beşte birinde KOAH ortaya çıkması kalıtımın da önemli olduğunu düşündürmektedir. Ailesinde KOAH’lı hasta bulunan bireylerde sigara içildiği taktirde bu hastalığın gelişme olasılığı yüksektir.”
En önemli bulgular öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı
KOAH’ın 40’lı yaşlardan sonra başlayan, yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır. En önemli bulguları öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığıdır. Erken dönemlerde öksürük ve balgam çıkarma sigaraya bağlanabilir. Öksürük süreklidir, balgam çıkarma da zaman zaman eşlik eder. Balgam beyaz renklidir ve miktarı değişkendir. Ataklar meydana geldiğinde balgam miktarında artma olur ve rengi sarı-yeşile döner. Bu bulgu bir enfeksiyon eklendiğini düşündürmelidir. Özellikle kış aylarında ataklar artar. Nefes darlığı önceleri yokuş ya da merdiven çıkmakla ortaya çıkar, ama zaman içinde ilerler, düz yolda yürümekle de görülür, ileri dönemlerde ise hasta evden çıkamaz hale gelir, giyinme, yemek yeme gibi hareketlerle dahi nefes nefese kalır. Nefes darlığı astım hastalığından farklı olarak süreklidir ve ilerleyicidir, her zaman vardır ama kış aylarında soğuk ve kirli havalarda artış gösterir.”
KOAH teşhisinin solunum fonksiyon testlerinde havayollarındaki darlığın gösterilmesiyle konulmaktadır. Orta yaşlarda, sigara içen, öksürük, balgam çıkarma ya da nefes darlığı yakınması olan kişilerde solunum fonksiyon testleri mutlaka yapılmalıdır” dedi.
Tedavinin en önemli basamağı sigaranın bırakılmasıdır
KOAH’ın tamamen iyileştirilebilir bir hastalık olmamasına rağmen erken dönemde teşhis edildiğinde hastalık ilerlemeden tedaviye başlanarak daha başarılı sonuçlar alınır. Tedaviyle yakınmalar ve ataklar azaltılabilir, hastalığın ilerleme hızı yavaşlatılabilir. Tedavinin en önemli basamağı sigaranın bırakılmasıdır. KOAH’ta özellikle nefes darlığını gidermek için havayollarını genişletici (bronkodilatör) ilaçlar solunum yoluyla kullanılır. Kış aylarındaki enfeksiyonlardan korunabilmek için her yıl grip aşısı yapılması önerilir. Günlük egzersiz yapılmalı, dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. İlerlemiş hastalıkta gerekiyorsa oksijen desteği uygulanır.
KOAH İzlem ve Sigara Bıraktırma Poliklinikleri ile hastaların hizmetindeyiz
KOAH tüm dünyada yaygın görülen bir hastalıktır ve önemli iş gücü kaybına neden olmaktadır. Hastalığın erken teşhis ve tedavisi kontrol altına alınabilmesi bakımından çok önemlidir. Bu nedenle bu hastalığa yönelik farkındalığın arttırılabilmesi için dünyada ve ülkemizde her yıl Kasım ayının üçüncü haftasında Dünya KOAH günü düzenlenerek halka ve hekimlere yönelik faaliyetler yapılmakta, büyük şehirlerimizde spirometre çadırları kurularak solunum fonksiyon testleri yapılmakta, medyada konu işlenmektedir.

Yazar: Mehtap KULAKSIZ
Tarih: 29.03.2011 13:58:02Mehtap Kulaksız
Okunma Sayısı: 1287


44.192.27.11
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top