• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,1681   8,1828
EURO 9,7149   9,7324
       
Özlü Sözler
- Fakat genede dünya dönüyor. GALİLEO GALİLEİ
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
Göz

Adenoviral Konjonktivit
Konjonktiva, gözün ön kısmında bulunan saydam bir yapıdır. Virüsler her yaşta konjonktivite yol açabilirler. Virüsler arasında en sık konjonktivite neden olanlar adenovirüslerdir. İnsan adenovirüsleri 6 alt gruba ve 51 serotipe ayrılır. Bu serotiplerin yaklaşık 1/3’ü göz enfeksiyonlarına yol açmakla beraber, en sık serotip 3,4,8,11,19 ve 37 ile akut konjonktivit gelişmektedir.
Adenoviral konjonktivitin bir alt tipi epidemik keratokonjonktivit (sistemik bulgu genelde yoktur) olup sıklıkla serotip 8, 19, 37 bundan sorumludur. Serotip 3, 4,5 ve 7’de daha çok çocukları etkileyen ve üst solunum yolu enfeksiyonu ile beraber olan faringo-konjonktival ateşe neden olur. Faringo konjonktival ateşte boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı olabilir. Solunum yollarındaki veya gözlerdeki salgılar, virüs ile bulaşmış havuz ve kaplıca suları ve göz muayenesinde kullanılan aletler bulaşmaya neden olabilir. Virüsün kuluçka süresi 5-12 gün olup, bu süre içerisinde kişi hastalığı yayabilir.
Enfeksiyon tek veya 2 taraflı olabilir. Tipik bulgular; kulak önü lenf bezi büyümesi, gözde sulanma, yanma, batma, sulu akıntı, kızarıklık, toplu iğne başı büyüklüğünde konjonktiva altı kanama, yalancı membran oluşumu veya sikatrisyel konjonktiva reaksiyonudur. Korneada sıklıkla nokta tarzı beneklenme vardır. Göz kapağı sıklıkla ödemli, kırmızı mor renktedir. İyileşme birkaç haftaya kadar uzayabilir, kornea bulguları aylarca kalabilir. Hastalık gözyaşı direnaj sistem bozuklukları ve yapışıklıklar gibi komplikasyonlarla sonuçlanabilir.
Bazen viral konjonktivitleri, bakteriyel yada alerjik konjonktivitlerden ayırmak kolay olmayabilir. Buna rağmen labarotuar testlerin sonuçları geç çıktığı için çoğu hastada ek bir test yapılmaz. Tanıda hücre kültüründe virüs izolasyonu, antikor saptanması, antijen belirlenmesi, polimeraz zincir reaksiyonu kullanılabilir. Son zamanlarda kullanıma giren testlerden biri de RPS Adeno Detector’dur. Bu test 10 dakika gibi bir sürede sonuç verebilmekte olup, tanı zorluğu olan olgularda kullanılması önerilmiştir.
Tedavide virüslere yönelik ajanların faydasını gösteren veriler yoktur. Adenoviral konjonktivit tedavisi destekleyicidir. Soğuk pansuman, suni gözyaşları, yalancı membran veya görmeyi bozan beneklenmeler varsa steroidli göz damlaları, süper enfeksiyonu önlemek için ise antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir. Povidin iodine % 0.8 serbest adenovirüslere etkili, ancak hücre içi adenoviral partiküllere etkisizdir. Sağlıklı hücrelere zararlı bir etki göstermediğinden bulaştırıcılığı azaltmakta potansiyel bir seçenek olabilir. Bulaşmayı azaltmak için çarşaf ve yastık kılıflarını yıkama, el temizliği, göz muayenesinde kullanılan cihazların iyi temizlenmesi önemlidir.

Yazar: Mehtap KULAKSIZ
Tarih: 18.02.2010 15:15:54


Mehtap Kulaksız
Okunma Sayısı: 1754


44.192.27.11
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top