• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,1681   8,1828
EURO 9,7149   9,7324
       
Özlü Sözler
- Dostluk demek, yıllar demek, sabırsız olmamak gerek. NÜVİT OSMAY
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
“Vitiligo” hakkında bilinmesi gerekenler

“Vitiligo” hakkında bilinmesi gerekenler
Vitiligo, deride değişik büyüklükte ve sayıda beyaz lekelerle kendini gösteren ve özellikle kozmetik açıdan sorun oluşturan bir hastalıktır. Vitiligo ile ilgili merak edilenleri Fakültemiz Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Pelin Koçyiğit Müştak Gazetemiz okurları için yanıtladı.
Halk arasında ‘ala hastalığı’ olarak da bilinen ‘vitiligo’ deriye renk veren hücrelerin (melanositler) harabiyeti ve görevlerini yapamaması sonucu ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Deride bölgesel veya yaygın olarak beyaz renkli, keskin sınırlı, genellikle yuvarlak veya oval lekeler görülür. Her yaşta görülebilmekle birlikte en sık 10-30 yaşları arasında ortaya çıkar.
Vitiligonun sebebi nedir?
Vitiligonun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Deriye renk veren hücrelerde tam olarak bilinmeyen bir nedenle hasar meydana gelmektedir. Bu hasarın oluşumunda hem genetik hem de genetik olmayan bir takım etkenler suçlanmaktadır.
Vitiligo ne sıklıkla görülür?
Vitiligonun toplumda görülme sıklığı %0,5-2 arasındadır. Vitiligo gelişiminde ailesel yatkınlık söz konusudur ve vitiligolu hastaların %30-40’ında ailelerinde başka bireylerde de vitiligo görülür. Kadınlarla erkekler arasında sıklık açısından bir fark bulunmamaktadır.
Vitilogunun bulaşıcılığı var mıdır?
Vitiligoda bulaşıcılık söz konusu değildir.
Vitiligonun iç organlarla ilişkisi var mıdır?
Vitiligo iç organlarla ilişkili bir hastalık değildir. Ancak oluşum mekanizmalarındaki benzerlik nedeniyle bazı troid hastalıkları, lokal saç dökülmeleri, diyabet gibi çeşitli hastalıklar vitiligoyla beraberlik gösterebilir. Bu nedenle vitiligolu hastalarda bu tür hastalıklar yönünden de tetkik yapılmalıdır.
Vitiligonun stresle ilişkisi var mıdır?
Stres, vitiligo oluşumunu doğrudan etkileyen bir faktör olmamakla birlikte, stres durumlarının bağışıklık sistemi üzerinde oluşturduğu etkiler, vitiligonun tetiklenmesine neden olabilir.
Hastalığın tedavisi var mıdır?
Vitiligo kendiliğinden gerileyebileceği gibi zamanla artış da gösterebilir. Tedavide başarılı sonuçlar veren çeşitli alternatifler bulunmakla birlikte ideal bir tedavi ajanı yoktur ve mevcut tedavilerle alınan yanıtlar hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Tedavide temel prensip melanosit harabiyetinin durdurularak renk kaybının azaltılması ve yeni renk oluşumunun uyarılmasıdır. Bir hastada kullanılacak tedavi yöntemi hastalığın yaygınlığına, yerleşim bölgesine, hastanın yaşına, deri rengine ve yaşam biçimine göre değişiklik gösterir. Tüm tedavilerde başarılı sonuçların alınabilmesi için uzun süreli (en az 3-6 ay) uygulama gerekir. Ayrıca hastalar vitiligo tetiklenmesinin engellenebilmesi ve vitiligolu alanların çevresindeki normal derinin daha fazla koyulaşmasının önlenebilmesi için etkin bir şekilde güneşten korunmalıdır.

Yazar: Mehtap KULAKSIZ
Tarih: 23.03.2010 18:55:35Mehtap Kulaksız
Okunma Sayısı: 1493


44.192.27.11
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top