• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,5099   8,5252
EURO 10,0483   10,0664
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
YEDİ ULU OZAN-1

 

 

  YEDİ  ULU OZAN

 

            Farklı dönemlerde yaşamış ve Alevi – Bektaşi topluluklarınca özümsenmiş; mücadeleleri, çektikleri sıkıntıların sonuçları ve edebi kişilikleriyle bu topluluklarla kendilerinden sonra gelen ozanları etkilemiş yedi ulu ozanla ilgili hazırlanarak “Yağbasan’ın Sesi” dergisinin 9. Sayısında yayınlanan yazıyı okuyunca son derece mutlu oldum ve siz köylülerimizle paylaşmak istedim. Yedi ulu ozanımızın yaşamıyla ilgili bilgileri birden yayınlamak köy sayfamızın teknik yapısı açısından sıkıntı yaratabilir. O nedenle bazen birer  kimi zamanda ikişer ozanımızla ilgili bilgileri yaşadıkları zaman sırasına göre yayınlamanın yerinde olacağını düşünüyorum.

            Ayrıca “Yağbasan’ın Sesi” dergisi yöneticilerine, yazıyı hazırlayan Muharrem KAYNAR, dergiye ulaşmamızı sağlayan Mürşit Tuna ÇİÇEKOĞLU kardeşimize ve Yağbasanlı Canlara teşekkür ediyor yürek dolusu selam ve saygılarımı yolluyorum.

               Ulu ozanlarımızdan ilki olan Seyyid Nesimi’nin yaşamı ile başlıyor, okuyanlara yeni ve olumlu bakış açıları kazandırması dileğiyle sevgilerimi yolluyorum:

                                   İMADEDDİN SEYYİD NESİMİ(1369 - 1417)

            Bağdat’ın Nesim kasabasında yetişmiş olup Diyarbakır bölgesine yerleşen Türkmenlerdendir. Halep’te Hallac-ı Mansur’un düşüncelerinin iz sürücüsü olduğu için kafir sayılıp derisi yüzülerek öldürülmüştür. Nesimi, Hurufidir. Fazlullah Hurufi’nin görüşlerini benimsemiştir. Varlık Birliği (Vahdeti Vücud) görüşünü savunan, kişi ile Tanrı arasında bir nitelik yükleyen inanç arasında bir bağlantı kurar. Tanrı’nın yetkin (kamil) insanda görüldüğü tasavvuf görüşünü benimser.

Başlıca eserleri Türkçe ve Farsça divanlardır, Azeri asıllı Türkmenlerdendir. Katledilme sırasında rivayete göre derisi eline verilip giderken, Halep’in oniki kapsından aynı anda çıktığı görülmüştür.(Bu olaya Alevi inancında çoğu kez rastlanmakta ulu kişilerin bedenlerinin yani bedellerinin aynı anda farklı yerlerde görünmesi olayıdır ve bu kişiler bedelin çoğulu olan Abdal sözcüğünün adlarına eklenmesiyle anıla gelmiştir. Pir Sultan Abdal, Kazak Abdal da olduğu gibi). Yolda rast geldiği birisine elindeki yüzülmüş derisini göstererek; “Gerçek Kabe’nin yolcusuyuz. İhramımız budur.” Dediği beyiti meşhurdur.

            Ayrıca bu kısa tanıtım yazısını bu ulu ozanın şu küçük dörtlüğüyle bağlamak yerinde olacaktır.

Sorma be birader mezhebimizi

Biz mezhep bilmeyiz, yolumuz vardır

Çağırma meclis-i riyaya (iki yüzlüler meclisi) bizi

Biz şerbet içmeyiz, dolumuz vardır.

 Galip Coşkun
Okunma Sayısı: 1318


34.204.180.1
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top