• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,5099   8,5252
EURO 10,0483   10,0664
       
Özlü Sözler
- Aç eşek sırtına kaç sopa yediğini saymaz. BULGAR ATASÖZÜ
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
“İP ATTIM UCU KALDI….”[1]

 “İP ATTIM UCU KALDI….[1]
Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerinde uyguladığı politikalardan biride farklı inançtan insanları bir arada yaşamaya zorlama ve böylelikle de kaynaşmalarını sağlamaya ve kontrol altında tutmaya çalışma olmuştur. İzlenilen bu yolun yararı olmuş mudur bilinmez ama köyümüz Külah’ında bu uygulamadan payına düşeni aldığı bir gerçek. Annem Nazik COŞKUN’dan duyduğum kadarıyla köyümüze de yöremizde muhacir tabir edilen insanlardan yaklaşık yedi aile yerleştirilmiş fakat uyum sağlayamadıkları için köyde barınamamışlar ve başka yerlere göç etmişler.
Keşki şimdiki gibi düşünebilseydikte büyüklerimizden duyduklarımızı yazılı yada işitsel, görsel kaydedebilseydik. Böylelikle yöremizin toplumsal tarihini bilmemiz ve bu tarihi daha da ayrıntılı olarak bizden sonraki kuşaklara aktarmamızda büyük katkımız olurdu.
Annemin anlattıklarından aklımda kalanları birkaç cümleyle de olsa sizlerlerle paylaşmak yararlı ve beklide bu konuya ilgi duyan gençlerimize girişimde bulunmaları için örnek olacaktır.
Çevremizdeki köylerden Velet Köy, Manişar, İsahacı gibi köylere olduğu gibi bizim köyümüze de Rusların doğu bölgelerimizdeki işgalinden ve bu işgalden cesaret alarak gerçek niyetlerini ortaya koyan Ermenilerden kaçan muhacirler yerleştirilmiş. Köyümüze de yerleştirilen bu ailelerin gelenek görenekleri köylümüzden farklılık göstermekte örneğin ekmeklerini yaptıkları tandır duvarlarına yapıştırarak pişirmekte, ölülerini gömerken ölenin sevdiği bir eşyayla gömme, ölümden sonra mezarı çevresinde kırk gün halay çeker gibi dua etme gibi farklılıklar göstermekteymiş.
Annem Nazik COŞKUN’un anlattığına göre bu ailelerden biri Saligo adında bir kızlarının ölmesi üzerine Külah’ın Yüzüne gömmüşler ailenin köyden gitmesi üzerine mezar kaybolmuş. Ancak 1940’lı yıllarda genç yaşta ölen Şaban HARMANCI’nın karısı Arzu HARMANCI’ya mezar kazılması sırasında kazılan mezar yerinin başında poşu ile gömülen Saligo’ya ait olduğu anlaşılmış ve onun arkasından yakılan şu türkü yeniden hatırlanmıştır;
Istarda kücü kaldı, ip attım ucu kaldı
Kör olası Uruslar gurbette bacı kaldı
Köyümüzün geçmişi ile ilgili küçük bir bilgiyi siznle paylaşmak istedim umarım devamı gelir. Okuyan herkese saygı ve sevgilerimle. Galip COŞKUN


[1] - Kaynak Kişi: Nazik COŞKUN (1926-2007)
Galip Coşkun
Okunma Sayısı: 1521


34.204.180.1
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top