• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,5099   8,5252
EURO 10,0483   10,0664
       
Özlü Sözler
- Satrançta oyun bitince şahlarla piyonları aynı kutuya koyarlar. SÖYLEYEN BİLİNMİYOR - Çabuk yanlış yapan, onu çabuk da onaylar.
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
DİL ve YAZI

DİL ve   YAZI Yazı en temel iletişim araçlarımızdan biridir ve seslerin işareti olması nedeniyle de dilimize uygun olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Tanzimat döneminde Osmanlının geri kalma nedenleri araştırılırken yazının dile uygun olmamasının eğitimi zorlaştırdığı ve özelliklede askeri alanda başarısızlıkların eğitimsizlikten kaynaklandığı ve dolayısıyla da toprak kayıpları nedeniyle ekonomik gelirlerin azaldığı belirlenmiştir.

Eğitim sisteminin yaygınlaştırılması için ilk iş yazının dile uygun hale getirilmesi konusu gündeme getirilmiş ancak yalnızca gündeme getirilmekle kalmış yapılan bütün girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. İlk başlarda Ali Süavi, Ahmet Vefik Paşa, Ahmet Mithat Efendi son dönemlerde ise Hüseyin Cahit (Yalçın), Abdullah Cevdet, Celal Nuri (İleri) ve Ziya Gökalp gibi aydınlar Latin alfabesi de dahil olmak üzere çeşitli öneriler getirmiş ancak hiç bir öneri uygulama alanı bulmamıştır.

Yapılan tek uygulama Enver Paşa döneminde askere öğretilen ve Arap alfabesindeki harflerin sözcüğün başında, ortasında, sonunda ayrı yazılması ve birleştirilmesi kuralını değiştirerek harflerin ayrı ayrı yazılarak kolay okunup yazılmasını sağlayacak ve halkın “Enver Paşa Yazısı” dediği bir yöntem uygulanmıştır. Ancak sesleri tanımlayan harfler dil yapısına uygun olmadığından yani özdeki yanlış değiştirilmediğinden bunda da başarılı olunmamıştır.

Her zaman olduğu gibi yanlışlık yine Cumhuriyet döneminde düzeltilmiş, dile uygun bir alfabe oluşturularak 1.Kasım.1928 de yürürlüğe konulmuştur. “Bir gecede ulus cahil bırakıldı” denilerek küçümsenmeye çalışılan bu olay sayesinde yüzde 3.6 olan okur yazar oranı ilk hamlede açılan “Millet Mektepleri” aracılığıyla yüzde 30 düzeyine getirilmiş bu günde yüzde 90 düzeylerinin üzerine çıkarılmıştır.

Ne diyelim durum ortada “Başöğretmen’e” ve okuyan herkese selam olsun. Galip COŞKUN

Yazar: GALİP COŞKUN

Tarih: 27.11.2011 17:56:16Galip Coşkun
Okunma Sayısı: 1240


34.204.180.1
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top