• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Merhaba
Köyümüzün web sayfası ile paralel yürüyecek, paylaşımların külah köyü adıyla yapılabileceği ve web sayfasındaki yöneticilerin burada da yönetici olabileceği bir facebook sayfası oluşturulmuştur. (paralelikte sorun çıkmaması için sayfalarla aynı kadro ilgilenecektir smile ifade simgesi )
Saygılarımızla,
www.kulahkoyu.com web sitesi yönetimi


Merhaba,

Bilindiği gibi bazı duyurularımızı SMS olarak göndermekteyiz. Telefon numaralarını değiştirenlerin veya mesaj almak isteyenlerin numaralarını site yönetimine iletmesini rica ederiz.

Web Sitesi Yönetimi


Batıkent Serçeşme Cem evinde Salı günleri 19:00 - 21:00 saatleri arasında Saz Kursu, Cumartesi 14:00 de Semah kursu verilmektedir. İki kursta ücretsizdir. İlgilenenlere duyurulur.


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 8,5099   8,5252
EURO 10,0483   10,0664
       
Özlü Sözler
- Evinizin eşiğini temizlemeden, komşunuzun damındaki kardan şikayet etmeyiniz. KONFÜÇYÜS
Günlük Gazeteler
Son Ziyaretçi Yorumları
Galip OŞKUN
Yapılan bağışlar dolayısıyla köylülerimize teşekkür ederim. Bunun bir gelenek haline gelmesini ve köyümüzün kalkınmasına yardımcı olmasını yürekten dilerim. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi iletirim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Aile büyüğümüz Elmas (COŞKUN) ÇELİK'in vefatı dolayısıyla heran yanımızda olan, cenazeye katılan, telefonla arayarak acımızı paylaşan bütün dost ve yakınlarımıza ailemiz adına teşekkür ederim. Galip COŞKUN

Galip COŞKUN
Muhsin Abimize Tanrı'dan rahmet sevenlerine başsağlığı dileriz. Seyhan-Galip


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Sponsorlarımız
CEMRE NASIL DÜŞÜYOR ?

 CEMRE NASIL DÜŞÜYOR ?
Aslında düşen bir şey yok sadece düştüğüne inanılıyor o kadar. Eski insanlarda gün bilgisi yani takvim kullanımı yaygınlaşmadığı daha doğrusu takvim hazırlayıp bunu insanlara ulaştırma olanağı olmadığı için insanlarda zamanı farkında olabilmek için bir takım pratik yöntemler bulmuşlardır.
Buldukları en pratik yöntem yılı ikiye bölmek olmuştur ve yılı Hızır ve Kasım günleri olmak üzere ikiye bölmüşlerdir. Onların hesabına göre Hızır günleri bu günkü takvime göre 6 mayısta yani Hıdırellez günü başlıyor ve 186 gün sürüyor yani kasım ayının 8. gününe kadar. Kasım ayının 8’inde ise kasım günleri başlıyor ve 180 gün sürüyor. İşte eskilerin günleri, ayları, mevsimleri izlemek için buldukları pratik yöntem. Gerçi özellikle kasım günleri kendi arasında arbain ve hamsin diye adlandırdıkları safhalara ayrılıyor ama o ayrıntılarla sizleri sıkmaya gerek yok.
Çoğu kültürdedoğanın değişim günlerinin yaklaştığını anma yada değişimin başladığı günleri kutlama gibi geleneklerin var olduğu biliniyor Nevruz gibi Hıdırellez gibi. İşte cemre düşmeside bu değişimin yaklaştığını haber veren belirli günler diye adlandırılsa yanlış olmasa gerek.
Arapça kor ateş anlamına gelen cemrenin ilk düşüşünün kasım günlerinin 105. günü olan 19-20 şubat günlerine denk geldiği ve havaların ısınması anlamına havaya düştüğü kabul edilir. Daha sonra ise birer hafta arayla suya ve toprağa düşerek ısıttığı varsayılarak doğanın canlanmaya başladığı kabul edilir.
Herkesin gönlünce baharlar geçirmesi dileğiyle hoşçakalın…. Galip COŞKUN

Yazar: GALİP COŞKUN
Tarih: 14.02.2010 23:42:12Galip Coşkun
Okunma Sayısı: 1578


34.204.180.1
YAZARIN DİĞER YAZILARI

 

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top